Güvenlik, Yazılım|25 Haziran 2012 09:46

Tor Browser(Tor Project) Nedir?

Tor BrowserTor Browser; proxy e benzer, torrent tarzı çalışan bir sistemdir.Torrent e benzer bir sistem olduğundan diğer proxy lerdeki gibi kullandıkları belli bir sunucu bulunmamaktadır. Avrupa ve Amerika’da bulunan TOR sunucusu istediğiniz siteye sizin yerinize bağlanır ve sizin önünüze getirir. Çıkış yapan bilgisayar sayısı çok fazla olduğundan ip tespitinin yapılması da zordur. Yani internet üzerinde gezinirken hayalet olmanız sağlanmaktadır. Bunun da bazı faydaları vardır(iş yeri sahipleri için zarar). Örneğin; bazı işyerleri, çalışanların performansının yani verimliliğinin düşmemesi içn msn, facebook gibi bazı siteleri engellerler. Veya bazı okullar yine aynı amaçla öğrencilerin bu tarz sitelere girmesine engel olurlar. Buna engel olmak için de bazı çalışanlar veya öğrenciler proxy siteler kullanırlar. Tabi bu konuda anlattığımız tor browser da kullanılabilir. Bununla beraber yurt içinde yasaklanan sitelere(bir zamanlar youtube un yasaklandığını hatırlarsınız) tor browser ile giriş yapabilirsiniz. İnternet bağlantısı belli başlı algoritmalarla şifrelendiği için tespiti de zor olur ve yurt dışından giriyormuşsunuz gibi görülür.

Tor Browser(Tor Project) Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Tor browser, Mozilla Firefox tarayıcısında çalışmaktadır. Programı bilgisayarınıza indirmeniz yeterlidir ve kurulum yapmanıza gerek yoktur. Programı indirdiğinizde mozilla firefox ile birlikte gelir, yani ekstradan mozillayı çalıştırmaya gerek yoktur. Programı çalıştırdığınızda karşınıza bir kontrol paneli gelecektir. Bu esnada güvenli bağlantı sağlanıyor olacaktır. Bağlantı sağlandıktan sonra(bağlantıda problem yaşanırsa Settings / Network kısmından ayarları değiştirmeniz gerekecektir), karşınıza tor browser ile birlikte gelen mozilla firefox penceresi gelecektir. Bu pencere üzerinden girdiğiniz tüm siteler üzerinde hayalet olarak gezinebilirsiniz. Kontrol panelini veya bu firefox penceresini kapattığınızda tor sunucuları ile bağlantınız da kesilecektir.

NOT: Tor Browser’ı başka tarayıcılarda da ufak tefek ayarlar yaparak kullanabilirsiniz.

indirme linki: Tor Browser

 

4 Yorum

Daha fazla Güvenlik, Yazılım
359-Numaradan-Gelen-Cagri-ve-Mesajlara-Dikkat
+359 İle Gelen Çağrılara Dikkat!

Merhabalar değerli Sanalza.Com okurları, bugün sizlere +359 kodlu telefonlardan bahsedeceğim. Muhtemelen bir çok kişinin başına gelmiştir. Çaldırıp kapatırlar ve aramanızı...

Kapat
Bu yazıyı beğendiyseniz diğer yazılarımızı kaçırmamak için, Sanalza'ya abone olun!